ÜLEVAADE BÄNDID HELIKANDJAD MP3 TEKSTID MEEDIA UUDISED

 

 Vennaskond  
  

 

  


Lühiajalugu
  

VENNASKOND alustas 23. oktoobril 1984 Mustamäel tüüpilises rock’n rolli väljenduslaadis. Bändi asutasid vokalist Tõnu Trubetsky ja kitarrist Teet Tibar. Grupi tõi lavale Irwin Art, kes oli pool aastat olnud ansambli Metallist mänedzer. Bändi trummariks võeti tol ajal üsna kuulus punkar Richard Nool. Vennaskonna naisbasskitarrist Reet Nõgisto oli mänginud kunagises tüdrukutebändis Saudi Araabia.
Edaspidi järgnesid mitmed kontserdid Maavalla erinevates paikades. Punki vastu tegutses aga KGB. Kuna punkliikumine oli neile igatpidi pinnuks silmas, siis püüti igal võimalusel seda takistada. Et nii kui kuskil midagi tekkima hakkas - bändid hakkasid kontserte korraldama, inimesed käisid seal koos - siis sokutati hulka informaatoreid, kes kandsid ette eestvedajate nimed. Pärast hakati neid eestvedajaid ükshaaval välja kutsuma ning hirmutama ja ähvardama. Taga kiusati ka Vennaskonda. Seal algaastatel basskitarri mänginud Jaan-Eik Tulve (Sursu) kutsuti KGB-sse ja öeldi, et kui ta veel Vennaskonnas mängib, lendab Otsa-koolist välja ja konservatooriumi sisse ei saa… Konkreetselt sellepärast lahkuski ta bändist. Hiljem läks ta edasi õppima Pariisi ning praegu on dirigent. Tema asemele kutsus Trubetsky oma sõbra Anti Pathique’i.
1989 liitus bändiga Mait Vaik bassil ja 1990 Allan Vainola kitarril. Trummariks sai Hindrek Heibre, kes praeguseks on hukkunud.
Mõnda aega tegutsetud, otsustati 13. veebruaril 1991 Soome minna. Seal tegid vennaskondlased bändi edasi, lindistasid uusi lugusid ning elasid pagulaselu.
Vennaskonna esimene MC ilmus bändi eksiilis oleku ajal Tallinnas pealkirjaga “Ltn. Schmidt’i pojad”. See osutus aga nii edukaks, et 1995. aastal lasti välja juba kolmas kordustrükk, mis sai algsest täiesti erineva kaanekujunduse.
1992 ilmus Vennaskonnalt Soomes väljalastud singel “Girl in Black”. Ansambli järgmine helikandja ilmus juba samal aastal. Selle nimeks sai “Rockpiraadid”. Kassett on lindistatud nii Soomes kui Taanis ja peegeldab seega Vennaskonna välismaal veedetud aastaid.
1993. aasta varakevadeks oli kogu Vennaskond Eestis tagasi ja algas hoogne tegevus. 1993. aastal murdis Vennaskond end edetabeleisse, ja olles seega tõestanud oma kommertsiaalseid eeldusi, muutus sümpaatseks ka soliidsematele firmadele.
1993 ilmuski neilt järjekordne album - “Usk. Lootus. Armastus”, mis pani müügi poolest selle aasta konkurentsitult kinni ning albumilt pärit lood kõrgusid kõikvõimalike edetabelite tipus, eesotsas muidugi “Insener Garini hüperboloid” ja “Lili Marleen”.
Trumme mängis nüüd Rainis Kingu, kes enne oli olnud sellistes puntides nagu Punk T, Velikije Luki ja Audience.
Vennaskonna koosseisu oli lisandunud ka akordionimängija Ülari Ollik (Mätas). Ta oli tegutsenud lauljana ansamblites Verine Pühapäev, Osakond 79 ja Pro. Verise Pühapäeva liige oli muideks ka praegune “Vanemuise” näitleja Merle Jääger (Merca).
15. oktoobril 1993 toimus Tallinna kinos “Sõprus” Vennaskonna 100. kontsert. Esineti koos ansambliga The Tuberkuloited.
1993. aasta jõuludeks ilmus Vennaskonnalt teinegi kassett - 
“Vaenlane ei maga”.
Selleks ajaks oli Trubetsky leidnud bändi viiuldaja, kelle nimeks sai Camille Camille. 1993. aasta lõpul lisandus ansamblisse ka Kaspar Jancis - klavessiinil.
1994 ilmus Vennaskonnalt järjekordne helikonserv, sedapuhku nimega “Võluri tagasitulek”. Nagu eelmisel kassetil, võib siitki leida lausa hitte. Heaks näiteks on “Pille-Riin”, mis kohe raadiojaamadesse jõudes vallutas kõrgemad edetabelikohad ning jäi inimestele kauaks meelde. Vennaskonna kuues album “Inglid ja Kangelased” ilmus 1995. Selle koosseisuga mängiti 1996. aasta alguseni. Varem klahvpille mänginud Kaspar Jancis siirdus kitarri mängima ning Camille Camille bassi.
12. oktoobril 1996 võeti osa Rumeenia pealinnas Bukarestis toimunud eks-idabloki muusikute võistluskontserdist “Rock - Pop in the East“, mille korraldas Radio France Internationale. Vennaskond võitis seal parima Ida-Euroopa bändina “Grand Prix des Media“, mille suuruseks oli 20 000 franki. Esineti 7000 vaatajat mahutavas saalis. Konkurentsi pakkus mitusada Ida-Euroopa bändi.
6. novembril 1996 ilmus Vennaskonnalt uus plaat ja kassett “Mina ja George“. Uue toote ilmumise puhul sai alguse ka Vennaskonna Mootorrattaturnee, mis aga katkestati kurva sündmuse tõttu.
14. novembril 1996 sai liiklusõnnetuses surma Vennaskonna akordionist Ülari Ollik (Mätas). Talle jäi viimaseks esinemiseks Pärnus Mai kultuurikeskuses toimunud kontsert.
1997 ilmus Vennaskonna üheksas helikandja, mis kandis nime 
“Reis Kuule“. Uut plaati tutvustati Tallinnas Hiiu tähetornis.
“Reis Kuule“ on pühendatud esimesele kuu-lennule.
See sisaldab ka kahte 1985. aasta live-lugu.
Basskitarri mängib juba 1997. aasta algusest Alar Aigro.
Suureks sündmuseks Vennaskonnale oli kindlasti ka ülesastumine 29. juunil 1997 Turkus toimunud Soome superfestivalil “Ruisrock ‘97“ ja Helsingis Eesti Vabariigi 80. aastapäeva auks korraldatud kontserdil, kus Vennaskond esines juba kolmandat aastat.
Praegune trummar on Kristjan Mäeots (Kotkas).
1998. aasta kevadel sai bändi viiuldajaks blond tütarlaps Catherine Matveus.
1998. aasta sügisel linastus Tõnu Trubetsky täispikk muusikafilm ”Vennaskond. Millennium”, milles näidatakse Vennaskonda kui masside manipuleerijat. Filmist on tehtud videokassett.
Trubetsky on kirjutanud ka poeesiat. Ilmunud on kaks poeesiakogu: “Pogo“, 1989 ja “Anarhia“, 1994. Koos Anti Pathique’iga on kirjutatud 1992 ilmunud rock-romaan “Inglid ja Kangelased“ ning ka Eesti esimeseks punk-romaaniks tituleeritud “Daam Sinises“, 1994. 1997 ilmus sarjas ”Seiklusjutte maalt ja merelt” raamat “Mina ja George“, mis sarnaselt vastava helikandjaga samuti mootorratta-teemaline. 
Kui 28. detsembril 1996 jagati Estonia kontserdisaalis Suure Vankri nimelist kultuuriauhinda, tunnistati muusika valdkonnas kõrge autasu vääriliseks ka Tõnu Trubetsky. 
Lõpetuseks võiks öelda, et Vennaskonda võib pidada täiesti omaette nähtuseks Eesti muusika ajaloos. Nii ma arvan ja on teisigi, kes mingil hetkel selle bändi enda jaoks avastanud ja siis leidnud, et ei taha kunagi Vennaskonna kuulamisest ja talle kaasa elamisest loobuda. 
 
Priit Perv.

  

  

Vaata kõiki

Tähestiku järjekorras

Tegutsemisaja järgi

 
ktanel@eau.ee