J.M.K.E.
Ajalugu ja koosseis

green.gif (100 bytes) Algus 

1985. aasta detsembris tuli Nõukogude armeest tagasi endise "Verise Pühapäeva" trummar Venno. Imekähku loodi uus bänd, kus algupoole tegutsesid ka hilisem "Velikije Luki" kitarrist Kont ja "Pahade Päevade" laulja Mati. 18. jaanuaril 1986 avanes võimalus mängida Vinnis "Turisti" soojendusbändina, kuid paar bändi liiget ei saanud kaasa minna. Nii õpetatigi hommikul bassikäigud selgeks Nähvitsale (Tarvo Hanno Varresele), keda seni taheti kasutada helitehnikuna. ...  

Seda päeva (18. jaan. 1986. a.) loetaksegi J.M.K.E. sünnipäevaks. Bändi koosseis tollal oli järgmine:

Mati Pors (laul), Villu Tamme (kitarr), Tarvo Hanno Varres (bass), Venno Vanamölder (trummid).  

Kevadel hakkas laulma juba Villu ise, külalissolistidena olid tollal aeg-ajalt abiks Munk (Velikije Luki) ning hetkel saatebändita olnud Tõnu Trubetsky, kellega koos esineti nime all Vürst Trubetsky & J.M.K.E. 

 vt_noor1.jpg (10043 bytes) 
green.gif (100 bytes) Edasi kuni 1989 

Triona 

Villu Tamme (kitarr), Tarvo Hanno Varres (bass), Venno Vanamölder (trummid)

mängis J.M.K.E. nii Eesti esimesel suuremal punkfestivalil Jaanika-Paanika (1987) kui ka edaspidi. Samal, s.o. 1987. aastal, sai J.M.K.E. ka ametliku esinemisloa ehk tarifikatsiooni. Seoses perestroika-maaniaga esines bänd laialt üle Eesti ja ka NSVL-s, tõustes sellega Nõukogude Eesti ajakirjanduse tähelepanu keskmesse. Intervjuu Villu Tammega jõudis ajakirja "Noorus" lehtedele (vt. artiklite lehelt) ja tema pilt sama ajakirja kaanele. Bändi võib näha ka ringvaates "Nõukogude Eesti nr. 20 / 87". 

Aastad 1989-90 

Neisse aastatesse jääb ilmselt J.M.K.E. kuulsuse aeg. Villu jäi silma Joose Berglundi nimelisele soomlasele, kes ei saanud enne und, kui asutas isikliku plaadifirma ja stantsis J.M.K.E. "Tere perestroika" vinüüli. See singel viis J.M.K.E. esimese Eesti bändina välisriigi edetabelitesse, olles Soomes aasta müüduimate singlite esikolmikus. 1989. aasta novembris valmis ka esimene suur plaat - LP "Kylmälle Maalle" Stupido Twins'i kaubamärgi all. 
Villule ulatati Eesti Levimuusikute Klubi "Muusik" auhind, "Levijaagup". Seejuures oli ajalehe "Muusik" aastaküsitlusel nii J.M.K.E. bändide arvstuses, Villu Tamme muusikutest kui ka "Kylmälle Maalle" albumitest teisel kohal, meeslauljate pingereas oli Villu Tamme kolmas ja laulude pingereas järgnesid Tõnis Mäe "Koidule" J.M.K.E. "Külmale Maale", "Internatsid" ja "Tbilisi Tänavad". Vot. 
jmke_e_v.jpg (7397 bytes) 
1990. aastal toimus lõplik koosseisumuutus, st. trummar Venno Vanamöldri kohale istus Ardo Põder, Nähvitsa asemele oli juba varem asunud Lembit Krull. Koosseisuga 

Villu Tamme (laul, kitarr), Lembit Krull (bass), Ardo Põder (trummid)

toimus ka suurem Kesk-Euroopa turnee. 

 
Aastad 1991-92 

1991.-92. bänd tuuritas. Seejuures tehti 1992. aasta lõpul ring peale Skandinaaviale. Enne seda, 1991. aastal, ilmus Soomes veel EP "Savist saar". 
Eestis sai rahvas viimaks iseseisvuse (20. aug. 1991.a.). Sarnaselt kõigi teiste "vabaduslaulikutega" ülistati vähe aega veel ka Villut, kuid unustati siis peagi. Näiteks ajalehe "Muusik" 1992. aasta parima ansambli valimisel ei mainitud J.M.K.E.-d enam kordagi (too aasta oli eriline muidugi selles mõttes, et kõik mis võimalik, pani pika puuga kinni Onu Bella!). 

Aastal 1993 

ilmus viimaks J.M.K.E. teine täispikk plaat - "Gringode kultuur", mis viis J.M.K.E. ka oma eesmärgi saavutanud ja igapäevaellu sukeldunud masside meelest tagasi underground'i hulka. J.M.K.E.-d ei olnud läinud korda "kodustada", uus plaat atakeeris kõike ja kõiki veelgi enam kui esimene. Ja hea on. Mis punk ja mis ühiskond see enam olnuks, kui kõik jätkunuks nagu 1989-90. 

Aastad 1994-1996 

Bänd tegutses muidugi edasi ja tänu oma nimele hakkasid tema tegemised ka rohkem silma, kui ülejäänud Eesti punkbändide omad. Samas oli ja on vist veel praegugi J.M.K.E. kuulsam Soomes kui oma kodumaal. 1995. aastal ilmutas Stupido Twins nende versioonid kõiksugustest vene revolutsiooni- ja muudest lauludest plaadina "Sputniks In Pectopah". Bändis oli selleks ajaks toimunud ka muudatus - nimelt asendas Sten Šeripov Lembit Krulli. Seega jätkas J.M.K.E. koosseisus 

Villu Tamme (laul, kitarr), Sten Šeripov (bass), Ardo Põder (trummid).

Samal 1995. aasta suvel tegi J.M.K.E. muusikat Mati Undi lavastatud Eesti Draamateatri suvelavastuses "Suveöö unenägu", millest alates on Villu juustevärviks roheline. 
 
1996. aasta juulis ilmus järjekordne, järjekorranumbrilt neljas, kauamängiv - "Jäneste invasioon".
Samuti peeti sellel aastal J.M.K.E. 10. sünnipäeva ja Eestis ilmus kassett "Rumal nali", mis sisaldab "23 keskmise, sita ja väga sita saundiga hitti". 

Aastad 1997- 

J.M.K.E. sai sedavõrd suureks, et 1997. aastal ilmus Saksa plaadifirma Tug Records'i all
nende esimene kogumikalbum nimega
"Totally Estoned - The Best Of J.M.K.E.".
 
Bändi põhitrummariks kujunenes juba alates 1994. aastast vaheldumisi Ardo Põdraga trumme mänginud Andres "Mõmmi" Aru. Et mitmel viimasel kontserdil on bassi mänginud taas Lembit Krull, võiks J.M.K.E.-d praegusel hetkel kutsuda viieliikmeliseks: 

   Villu Tamme (laul, kitarr), Sten Šeripov / Lembit Krull (bass), Andres Aru / Ardo Põder (trummid).  

1999. aasta algul ilmus uuesti "Külmale maale" kassetiversioon (Georg Scherer Systems)

ning aastal 2000, peale 4-aastast vaikust, uus album pealkirjaga
"Õhtumaa viimased tunnid".


<<  Tagasi J.M.K.E. avalehele